HER MARKANIN İHTİYACI

LOGO VARYASYONU..!

Logo varyasyonu bilinci olan ve her zaman yeni zihniyet araçları arayan marka sahiplerinden biriyseniz, logo varyasyonlarının neden önemli olduğunu ve nasıl işlemesi gerektiğini öğrenmek için bu makaleyi okumaya devam edin.
Logonuzun bir kaç varyasyonu olması markanızın değerini arttırmanıza ve tüm platformlarda uyumlu olmasına yardımcı olur.

LOGO VARYASYONU NEDİR?

Logo varyasyonu, birincil logonuzun farklı bir biçimde yeniden düzenlenmiş, bazen ikincil logonuz olarak anılan bir versiyonudur. Örneğin, birincil logonuz yatay bir biçimdeyse, bazen boşluk bu tam boyutlara her zaman izin vermez.
Tasarımcınızın sağlaması gereken logonuzun bir başka çeşidi de tek renkli bir logo seçeneğidir. Örneğin, birincil logonuzun iki veya daha fazla rengi varsa, tasarımcınız tam renkli yazdırma bir seçenek olmadığında, genellikle siyah olan tek renkli bir seçenek de sağlamalıdır.

NİÇİN FARKLI LOGO VARYASYONLARINA İHTİYACIMIZ VAR?

Birden çok logoyu markanıza daha çok yönlü bir şekilde dahil etmenize olanak tanır. Logo tasarım sürecinizi yeniden markalamak veya başlatmak istiyorsanız, tasarımcınızın sizin için yalnızca bir logo değil, tüm bir markalama paketi tasarlayacağından emin olun. Hepsi marka kimliğinizi oluşturmak için birlikte çalışırlar.

Primer Logo Varyasyonu

Birincil logonuz markanız için kullanacağınız ana logodur. Örneğin; web siteniz, kartvizitler, basılı materyaller, tabelalar vb. dahil olmak üzere en sık ve hemen hemen her şeyde kullanılır.

İkon Varyasyonu (Alt işaretler)

İkon varyasyonları logonuzun oldukça basitleştirilmiş halidir. Yani marka isminizi içermek zorunda değildir. Ancak 2. varyasyon logodan esinlenerek hazırlayabilirsiniz. Sosyal medya profil görseli, email içeriği, pinterest, blog,…vs gibi alanlarda sayfa içeriklerinde kullanmak için uygundur.

2. Logo Varyasyonu

Genellikle bir ana logo, logo varyasyonu, logo alt işareti ve bir öğe veya desen öneririm. Her marka aynı değildir, her işletmenin farklı ihtiyaçları vardır. Yatay logonuzu küçültmek zorunda kalırsanız, okunaklı olmayabileceği yerlerde kullanmak için ikincil bir logoya sahip olmak yararlıdır. Ayrıca 2. Varyasyonu logo, sosyal medya ve basılı malzemeler için kullanabilirsiniz.

Marka İkonları (İkon desen)

Birincil logonuz bir simge içeriyorsa, onu kendi başına bir marka öğesi olarak kullanmak yararlıdır. Başka bir seçenek de, logonuz bir kelime ise, örneğin ilk harfi veya baş harflerini kullanmaktır.